301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
09 Kasım 2019 - Cumartesi 19:00 Bu yazı 391 kez okundu
 
Modern Türkiye'nin Kurucusu Atatürk'ün Ölümü
IŞIL YÜREKSİZ
aytekineylul
 
 

10 Kasım 1938 yılında saat dokuzu beş geçe bir yıldız kaydı bu dünyadan. Hayatını ülkesine ve milletine adayan ve bu uğurda nice zahmetlere de göğüs geren, ülkesine ve dünyaya örnek olmuş eşsiz bir lideri ölümünün 81. yıl dönümünde özlemle ve gururla anacağız. Ne mutlu Türk milletine ki böyle karizmatik bir lidere sahip olmuş ve yine ne mutlu Anadolu topraklarına ki böylesine güzel insanları yetiştirmiş...

 
Atatürk'ün ölümüne giden sürece baktığımızda şunları görmekteyiz. Atatürk "1937 yılında" halsizlik ve yorgunluk hmeye başlamıştı. 1938 yılının başlarında burun kanaması da başlamış ve bu kanamaları durdurmak ise bir hayli zorlaşmıştı.Buna ilaveten vücudunda kaşınmalar da başlamıştı. 1938 yılı başlarında Atatürk, hastalığından dolayı dinlemesi için doktoru Nihat Reşat Belger'in önerisi ile Yalova Termal Otel'e gitti. Ağustos 1938'de Atatürk'ün rahatsızlığı iyice artmaya başladı.
 
Atatürk'ün karnı aşırı derecede su toplamaya başlamıştı ve karnındaki bu sular onun nefes almasını engelliyordu. Doktoru Profesör Mim Kemal Öke 7 Eylül'de Atatürk'ün karnından şırınga ile bu suyu aldı. Atatürk karnından alınan bu suyun verdiği hafiflik ve rahatlık hissi ile baya bir rahat uyumuştu.
 
Fakat 22 Eylül'e gelindiginde Doktoru Mim Kemal Öke Atatürk'ün karnından 12 kg suyu şırınga ile aldı. Atatürk karnından alınan suya bakıp şaşkın bir şekilde bu su bir gaz tenekesini doldurur diye söylenmişti. Atatürk'ün zihni ve düşünceleri de karmaşıklaşıyordu gittikçe. Algısı gittikçe kapanmaya başlamıştı. 13 Ekim tarihine geldiğimizde Atatürk iyice şişen karnından dolayı aşırı derecede rahatsız olmuş ve doktorundan karnındaki suyu almasını ısrarla istemiştir. Doktoru Prof. Mim Kemal Öke bunun çok tehlikeli olduğunu söylediği zaman Atatürk, olacak olan olur neden korkuyorsunuz demiştir ve 13 Ekim'de karnındaki su alınan Atatürk baya rahatlamış ve çok rahat bir şekilde uyumuştur.
 
29 Ekim Cumhuriyetimizin 15. kuruluş yıl dönümünde Dolma Bahçesarayı'nda Atatürk yarı komada uyuduğu odasının dışından sesler duyar ve bu seslerin ne olduğunu sorar. Dışardan gelen sesler cumhuriyetin 15. yıl dönümü için şarkılar söyleyen öğrencilerdi. Atatürk yarı koma haline aldırmadan o öğrencilere bakıp selam vermek gerektiğini söylediği zaman odadakiler böyle bir şeyin çok tehlikeli olduğunu söylemelerine aldırış etmeden kendisini ziyarete gelen öğrencilerle odasınının penceresinden selamlaştı.
 
Fakat Atatürk'ün o esnada ayakta duracak hali dahi kalmamış ve direkt yatağına yatırılmıştır. Öğrenciler ise modern Türkiye'nin kurucusu atalarını görmenin huzuru ile şarkı edaları eşliğinde ordan ayrılmışlardır. Bir gün Atatürk ölmeden önce bir rüya gördüğünü Afet İnan'a anlatmıştır.
 
Rüyasında Salih Bozok ile kendisini bir çukura düşerken gördüğünü fakat Salih Bozok'un çukura düşmekten kurtulduğunu söylemiştir. Afet der, korkma Salih ölmeyecek ama ben öleceğim. Afet İnan ise ama paşam böyle şeyleri aklınıza getirmeyin lütfen, diye cevaplamıştır. Yine Atatürk ölümüne yakın, odasının duvarında asılı olan bir ormanlık alandaki tek odalı bir evin resmine bakıp gidelim Afet, hiç kimsenin olmadığı bu resimdeki evin olduğu yere gidip orda sakin ve huzurlu bir hayat yaşayalım demiştir.
 
Dolmabahçe Sarayı'ndaki koma halinde uyuduğu hasta odasına geçmeden evvel Atatürk'e doktorları deniz havasını önerirler. Bunun üzerine Avrupa'nın en pahalı yatlarından birisi olan Savarona Yatı satın alınmış ve Atatürk bir müddet burda kaldıktan sonra Dolma Bahçe Sarayı'ndaki odasına götürülmüştür. Dolmabahçe Sarayı'ndaki odasında ise çoğu kez şuuru ve bilinci kapalı uyumuştbir Düşünceleri çoğu kez karmaşıktır. Dolma Bahçe Sarayı'ndaki odasına geçtiğinde ise Atatürk tuvalete dahi gidecek kadar yatağından kalkacak durumda olmadığı için ona özel hareket halinde alafranga tuvalet yaptırmışlardı.
 
Bir defasında Atatürk tuvaletini yaparken bu alafranga tuvaletten düşmüştü. Yazın Dolma Bahçe Sarayı çok sıcak olduğu için Atatürk'ün odası buzlarla soğutuluyordu. Atatürk politik meselelerden dolayı hastalığının yurt dışında duyulmaması için kendisini Türk Hekimleri'nin tedavi etmesini özellikle istemiştir. Fakat Fransa'dan gelen doktorlar da Doktor Fissenger vb. kendisini tedavi etmiştir.
 
Dolma Bahçe Sarayı'ndaki odasında saat dokuzu beş geçe öldüğünde son sözü "Aleyküm Selam" olmuştur. Atatürk'ün ölümüne dair genel bir açıklama yapmış olduk. Şimdi kısa bir değerlendirme ile yazımı bitirmek istiyorum. Atatürk hastalığının yeni yeni başladığı günlerde yüzü aşırı derecede solgun göründüğü zaman dış elçiliklerin de katıldığı toplantılara giderken hasta olduğunu fark etmesinler diye yüzüne allık sürerdi.
 
Allık sürdüğünü yüzünü yıkadıktan sonra kuruladığı havlularda kalan pembe ve kırmızı lekelerden anlamışlardır. Şimdi düşünün acaba kaçımız hasta olduğu zaman allık süreriz? Bence çoğumuz zaten hastayım deriz, bir de allık mı der, dikkate dahi almayız çünkü hastayızdır. Ama Atatürk'ümüz hasta haline rağmen karşısındakilere iyi görünmek istemiştir.
Ayrıca Hatay meselesi de onun hasta olduğu günlere denk gelmiş fakat o hasta haline rağmen Hatay meselesini yakından takip edebilmek için Mersin'e gelmiştir. 57 yıllık hayatına o kadar dolu şey sığdırmıştır ki. Bir çok insan çok uzun yıllarca yaşıyor ama onun kadar hayatına çok şey sığdırmış kaç kiş var acaba?
 
Etiketler: Modern, Türkiye'nin, Kurucusu, Atatürk'ün, Ölümü,
Yorumlar
Diğer Yazılar
Atatürk Döneminde Kadınlar İçin Hukuksal Alanda Yapılanlar
DÜNYA KONJONKTÜRÜNE VE KADIN HAREKETLERİNE GENEL BİR BAKIŞ
Erken Dönem Osmanlı Kadın Hareketi
İkinci Meşrutiyet Dönemi Osmanlı'da Feminizm
MENDERES DÖNEMİ TÜRKİYE-SOVYETLER İLİŞKİLERİNİN EKONOMİK BOYUTU
Namık Kemal ve Hayatına Dair Bilgiler
NAMIK KEMAL'DE VATAN ALGISI
Namık Kemal ve Etkilediği Önemli Kişiler
POST-MODERNİZME MEYDAN OKUMAK VE BİLİMSEL TARİHÇİ OLMAK
DİNİN VE DÜNYA ŞARTLARININ KADINA SAĞLADIĞI FIRSATLAR
II. ABDÜLHAMİD
TÜRKİYE-AVRUPA BİRLİĞİ İLİŞKİLERİ
" KARDAK KRİZİ "
BÜYÜK TAARRUZ'A GİDEN SÜREÇ
SAKARYA MEYDAN MUHABERESİ
AMASYA GENELGESİ
KIBRIS’TAN KUZEY KIBRIS’A UZANAN TARİHSEL SÜREÇ
G-20'NİN TÜRKİYE AÇISINDAN GENEL DEĞERLENDİRMESİ
S-400 MÜ, F-35 Mİ ? ABD Mİ, RUSYA MI ?
DOĞUŞTAN MI LİDER DOĞULUR YOKSA LİDERLİK ÖZELLİKLERİ SONRADAN ELDE EDİLİR Mİ?
BİR DERS GEREKTİ SANKİ !!!       
YEREL SEÇİM SONUÇLARI
31 MART 2019 YEREL SEÇİMLERİ GENEL TÜRKİYE DEĞERLENDİRMESİ
ÇANAKKALE SAVAŞLARI VE SONUÇLARI
31 MART 2019 YEREL SEÇİMLERİ İÇİN HEP BİRLİKTE İSTANBUL'U DEĞERLENDİRİYORUZ
SİZCE AVRUPA BİRLİĞİ TÜRKİYE'Yİ NEDEN KABUL ETMİYOR?
YEREL SEÇİM DEĞERLENDİRMELERİ VE BAŞKENT ANKARA ÖRNEĞİ
TAYYİP ERDOĞAN VE PUTİN GÖRÜŞMESİ
YEREL SEÇİME DOĞRU TÜRKİYE'NİN HAL-İ RUHU
MERSİN’DEKİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARI
SAKARYA ZAFERİ’NİN İSTANBUL’DAKİ YANSIMALARI VE GAZİ MUSTAFA KEMAL’İN ORDUYA TELGRAFI
Sakarya Savaşı’nın Türk Dış Politikasına Etkileri
SAKARYA SAVAŞI’NIN SONUÇLARI
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
İstanbul
Yağışlı
Güncelleme: 28.01.2020
Bugün
- 13°
Çarşamba
- 11°
Perşembe
- 14°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
İstanbul

Güncelleme: 28.01.2020
İmsak
06:45
Sabah
08:13
Öğle
13:22
İkindi
15:56
Akşam
18:20
Yatsı
19:43
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Sivasspor
40
0
2
4
12
18
2
Fenerbahçe
37
0
4
4
11
19
3
İstanbul Başakşehir
36
0
3
6
10
19
4
Trabzonspor
35
0
3
5
10
18
5
Alanyaspor
35
0
4
5
10
19
6
Galatasaray
33
0
4
6
9
19
7
Beşiktaş
30
0
7
3
9
19
8
Göztepe
29
0
6
5
8
19
9
Gaziantep FK
24
0
7
6
6
19
10
Yeni Malatyaspor
24
0
6
6
6
18
11
Çaykur Rizespor
23
0
9
2
7
18
12
Denizlispor
22
0
9
4
6
19
13
Gençlerbirliği
21
0
8
6
5
19
14
Konyaspor
18
0
9
6
4
19
15
Antalyaspor
17
0
10
5
4
19
16
Kasımpaşa
15
0
12
3
4
19
17
MKE Ankaragücü
13
0
10
7
2
19
18
Kayserispor
11
0
12
5
2
19
Arşiv Arama
Haber Yazılımı