301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Yazı Detayı
28 Kasım 2019 - Perşembe 22:35 Bu yazı 496 kez okundu
 
DİNİN VE DÜNYA ŞARTLARININ KADINA SAĞLADIĞI FIRSATLAR
IŞIL YÜREKSİZ
aytekineylul
 
 

  1.Kadınlara Dinsel Açıdan Oluşturulmaya Çalışılan Aşamalı Süreç: Neden kadın peygamber yoktur? Bu soruya verilen cevap: ‘’çünkü kadınlar yaratılış itibariyle hassas, narin ve erkeklere oranla daha dayanıksızdır. Dolayısıyla da kadınlar yaratılışın kendilerine verdiği bu vasıflar sebebi ile peygamberlik yükünü kaldıramazlar. Bu cevap sadece komiklik ifade ediyor günümüz şartlarında. Allah kadın peygamber göndermedi diye biliyoruz, ya da bizim bildiğimiz peygamberlerin hepsi erkek. Kadın peygamber gönderilmedi, çünkü o dönem ve toplum şartlarında kadın çalışma hayatında yoktu. Para kazanmak kişinin gücünü ifade eder. Maddi güce sahip olmayan kadının toplum tarafından güçlü olduğuna inanılmazdı. Kadını dış dünyada tanımayan toplumlar yaygındı. Antik Yunan’da seçme ve seçilme hakkı vardı ama kadınlar seçme ve seçilme hakkına sahip değildi. Kadını dış dünyada değersiz görenler ondan bir peygamber gönderilse tabiki de inanmayacaklardı, kaldı ki erkek peygamberlere bile ilk başlarda inanmazlarken. İsa peygamberin ölümü meçhul. Peygamberimize dinin öğretilerini yayma aşamasında neler yaptıklarını biliyoruz. Erkek olan bir peygamberi bile yadırgayanlar toplumda ve çalışma hayatında olmayan kadına kimbilir neler yapacaklardı… ve o zaman ki şartlarda tüm bunlara bir de fiziksel güçsüzlük eklenince…

İslam dini kadının haklarını iyileştirmeye yönelik prensipleri ile kadının da toplumda tanınmasına yavaş yavaş olanak sağladı. Bu süreç aşama aşama olmalıydı, çünkü yüzyılların getirdiği toplumun kadına bakış geleneğini bir anda yok etmek imkansızdı. Bu nedenle kadınların önceden yok olan hakları iyileştirilmeye başlandı. Mesela kadın mirastan pay alamazken, bu miktar erkeklerden az da olsa artık almaya başladı, şahitliği kabul edilmezken iki kadının şahitliği bir erkeğe denk düştü. Belirttiğim gibi bir anda kadını göklere çıkarmak imkansızdı, çünkü toplum buna hazır değildi dolayısıyla kadın konusunda kapalı olan toplumlar yenilikler konusunda süreç içerisinde alışılmaya bırakıldı. Özetle kadının da en azından bir hak sahibi olduğunun algısı yaratılmaya başlandı, ki önceden hiçbir hakları yoktu, tarihsel süreç içerisinde ise artık kadın unsurunun da var olduğu bilinçlere yerleşmeye başlıyordu.

 

    2. İki Büyük Dünya Savaşı’nın Kadını Zorunlu Olarak İttiği İş Yaşamı: Kadına bir görev biçilmişti: ‘’anne olmak, ev işleriyle uğraşmak’’tı. Erkek para kazanıp getirecek ve genellikle maddi sorumlulukla yükümlü olacaktı. Kadın bu durumundan pek rahatsız da değildi, çünkü öyle alışmıştı ya da alıştırılmıştı yaşadığı toplum

tarafından. Toplum tarafından bir kadının evlenmesi, çoluğa çocuğa karışması kadının değerini de yansıtıyor bir bakıma. Evlenmeyen kızlara evde kalmış gibi bir baskı hala yapılıyor. Fakat dünyanın değişen şartları, iki büyük dünya savaşı sonrası bize gösterdi ki kadınlar da çalışmalıydı. Adeta bu bir zorunluluk haline gelmişti. Malumunuz bu iki büyük dünya savaşında erkek nüfusun çoğu ölmüştü ve kadınlar sayısal olarak çoğunluktaydı. Dünya ekonomisinin de dönmesi gerekiyordu, çünkü bu savaşlar sonucu dünya ekonomisi alt üst olmuştu bir bakıma. İşte kadınlara kendilerini iş hayatında gösterebilecekleri fırsat da doğmuştu. Artık kadın erkeğin yaptığı işi de yapacaktı. Erkeğin yaptığı işi üstlenen kadın işinin karşılığında para da alacaktı. Para en önemli maddi güç olduğuna göre de kadın da erkek gibi güçlenecekti. Tabi ki de işçi kadınlara başlangıçta erkeklerden çok düşük ücret veren kapitalist sisteme fazla değinmeden geçeceğim. Kaldı ki kapitalist sistemde erkek işçiler de kadınlar gibi eziliyordu. Ama tabi ki her zaman olduğu gibi kadın emeği daha fazla sömürülüyordu.

    3. Bugün Geldiğimiz Noktada Kadın her yerde, ama bunun sancılı bir tarihsel arka plan süreci var. Yazıyı çok fazla uzatıp sizi sıkmamak adına minik bir pencereden dinsel ve dünya geneli açısından baktım. Sonuca yaklaşırken şu değerlendirmelerde bulunmak istiyorum: günümüzde güç kavramı artık fiziksel güce sahip olmakla sağlanmıyor, fiziksel gücün yerini şu şartlarda başta para , bilgi sahibi olmak, statü sahibi olmak gibi şeyler aldı. Tabii en önemlisi de kocaman bir yüreğe sahip olmak en güçlülüktür kanımca. Dünyayı ya da ülkemizi sadece kadınlar yönetsin demiyorum, ama artık hem kadın hem de erkek sayısal olarak eşit bir şekilde temsil edilerek yönetsinler. Bugünlere kadar erkeklerin çoğunlukta olduğu siyasi iktidarlar tarafından yönetildik, peki memnun muyuz? Ve bunun sonucunda geldiğimiz nokta çok iyi midir? Artık kadın ve erkek eşit bir şekilde yönetmeli siyaseti. Ama tabii bunun için kadınların buna yeltenmeleri gerekiyor. Bunca zaman hallerinden pek de şikayetçi olmayan kadınlar ya da şikayet etmeye cesaret edemeyen kadınların şartları iyileştirilmeye devam ediyor dünya koşulları tarafından. Dünya şartları kadınlara o kadar fırsat sunuyor ki artık kadın çiçektir değil, kadın da bir insandır anlayışı yerleşiyor. En azından bunu umud ediyorum.

 
Etiketler: DİNİN, VE, DÜNYA, ŞARTLARININ, KADINA, SAĞLADIĞI, FIRSATLAR,
Yorumlar
Diğer Yazılar
Atatürk Döneminde Kadınlar İçin Hukuksal Alanda Yapılanlar
DÜNYA KONJONKTÜRÜNE VE KADIN HAREKETLERİNE GENEL BİR BAKIŞ
Erken Dönem Osmanlı Kadın Hareketi
İkinci Meşrutiyet Dönemi Osmanlı'da Feminizm
MENDERES DÖNEMİ TÜRKİYE-SOVYETLER İLİŞKİLERİNİN EKONOMİK BOYUTU
Namık Kemal ve Hayatına Dair Bilgiler
NAMIK KEMAL'DE VATAN ALGISI
Namık Kemal ve Etkilediği Önemli Kişiler
POST-MODERNİZME MEYDAN OKUMAK VE BİLİMSEL TARİHÇİ OLMAK
Modern Türkiye'nin Kurucusu Atatürk'ün Ölümü
II. ABDÜLHAMİD
TÜRKİYE-AVRUPA BİRLİĞİ İLİŞKİLERİ
" KARDAK KRİZİ "
BÜYÜK TAARRUZ'A GİDEN SÜREÇ
SAKARYA MEYDAN MUHABERESİ
AMASYA GENELGESİ
KIBRIS’TAN KUZEY KIBRIS’A UZANAN TARİHSEL SÜREÇ
G-20'NİN TÜRKİYE AÇISINDAN GENEL DEĞERLENDİRMESİ
S-400 MÜ, F-35 Mİ ? ABD Mİ, RUSYA MI ?
DOĞUŞTAN MI LİDER DOĞULUR YOKSA LİDERLİK ÖZELLİKLERİ SONRADAN ELDE EDİLİR Mİ?
BİR DERS GEREKTİ SANKİ !!!       
YEREL SEÇİM SONUÇLARI
31 MART 2019 YEREL SEÇİMLERİ GENEL TÜRKİYE DEĞERLENDİRMESİ
ÇANAKKALE SAVAŞLARI VE SONUÇLARI
31 MART 2019 YEREL SEÇİMLERİ İÇİN HEP BİRLİKTE İSTANBUL'U DEĞERLENDİRİYORUZ
SİZCE AVRUPA BİRLİĞİ TÜRKİYE'Yİ NEDEN KABUL ETMİYOR?
YEREL SEÇİM DEĞERLENDİRMELERİ VE BAŞKENT ANKARA ÖRNEĞİ
TAYYİP ERDOĞAN VE PUTİN GÖRÜŞMESİ
YEREL SEÇİME DOĞRU TÜRKİYE'NİN HAL-İ RUHU
MERSİN’DEKİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARI
SAKARYA ZAFERİ’NİN İSTANBUL’DAKİ YANSIMALARI VE GAZİ MUSTAFA KEMAL’İN ORDUYA TELGRAFI
Sakarya Savaşı’nın Türk Dış Politikasına Etkileri
SAKARYA SAVAŞI’NIN SONUÇLARI
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
İstanbul
Yağışlı
Güncelleme: 29.01.2020
Bugün
- 11°
Perşembe
- 13°
Cuma
- 10°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
İstanbul

Güncelleme: 29.01.2020
İmsak
06:44
Sabah
08:12
Öğle
13:22
İkindi
15:57
Akşam
18:22
Yatsı
19:44
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Sivasspor
41
0
2
5
12
19
2
Fenerbahçe
37
0
4
4
11
19
3
İstanbul Başakşehir
36
0
3
6
10
19
4
Trabzonspor
35
0
3
5
10
18
5
Alanyaspor
35
0
4
5
10
19
6
Galatasaray
33
0
4
6
9
19
7
Beşiktaş
30
0
7
3
9
19
8
Göztepe
29
0
6
5
8
19
9
Çaykur Rizespor
24
0
9
3
7
19
10
Gaziantep FK
24
0
7
6
6
19
11
Yeni Malatyaspor
24
0
6
6
6
18
12
Denizlispor
22
0
9
4
6
19
13
Gençlerbirliği
21
0
8
6
5
19
14
Konyaspor
18
0
9
6
4
19
15
Antalyaspor
17
0
10
5
4
19
16
Kasımpaşa
15
0
12
3
4
19
17
MKE Ankaragücü
13
0
10
7
2
19
18
Kayserispor
11
0
12
5
2
19
Arşiv Arama
Haber Yazılımı