301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
12 Ocak 2020 - Pazar 00:51 Bu haber 1046 kez okundu
 
ÖLÜME GÖTÜREN İSTİSMAR ( BU PİSLİKTEN ARINAMIYORUM ANNE)
Kız çocukları, erkek çocukları. Yaş sınırı yok. Adamlar her yaştan, her meslekten. Bir çikolataya, bir krakere, ya da şiddetle sahip olunan bedenler. Sessiz kalan, umursamaz, örtbas zihniyetli yetkililer.
Yaşam Haberi


Büyük bir iştahla,  bu tür haberlerin ayrıntılarını okuruz.
Ah ah'lar, vah vah'lar havada uçuşur. 
Lanet okuruz yapanlara, beddualar göndeririz.  Ailemizde, çevremizde olmadığı için şükrederiz. 
Şanslı olduğumuzu düşünürüz. Çünkü böyle bir kadersizlik bizim başımıza gelmemiştir!
Her türlü tedbiri aldığımızı düşündüğümüz zaman, böylesi bir iğrençlikle karşılaşmayacağımızı sanırız. İşte en büyük yanlıgımız burada başlıyor. 
Çünkü, her an, her yerde akıl melekesini kaybetmiş ve hormonlarının güdümüyle hareket eden bir yaratıkla karşılaşabiliriz. 
Ve genellikle bunlar tanıdık, bildik ve yanı başımızdaki kişilerdir. 
Güvendiğimiz, itimat ettiğimiz ağabeyimiz, babamız, evimize aldığımız amcamız, dayımız, dostumuz, komşumuzdur. 
Lafı daha fazla uzatmadan hemen konumuza geçmek istiyorum. 
 
Ahmet Emre Yıldır, henüz 25 yaşındaydı. Anne ve babasının öpüp, koklamaya bile kıyamadığı biricik oğullarıydı. 9 yaşından-17 yaşına kadar Annesinin kuzeni tarafından cinsel tacize uğradı. 
Yıllarca akrabası tarafından cinsel tacize uğrayan  Emre, 29 Nisan günü yaşadığı apartmanın 15. katından atlayarak intihar etti. 
Bugünkü röportajımıza Emre'nin acılı ailesini konuk ettik. Olayı tüm detayları ile sorduk.
Buyurun röportajın devamını birlikte okuyalım. 
 
Öncelikle başınız sağ olsun. Sizlere sabırlar diliyorum. Acınızı tüm yüreğimle paylaşıyorum. 
 
--- Kısaca sizi tanıyabilir miyiz?
 
Çok teşekkür ederım. Merhaba ben Hülya Oya Yıldır. 62 yaşında Ahmet Emre Yıldır’ın annesiyim.
Merhaba ben Derya Yıldır Gür Ahmet Emre Yıldır’ın ablasıyım. 
 
--- Tüm Türkiye Emre’nin can yakan hikâyesini biliyor. Ama yine de Emre’nin hikâyesini kısaca sizden dinlemek isteriz.
 
 
19 Şubat 2019 da oğlum ile birlikte evimizde kahve içerken sohbet ediyorduk. Sana söylemem gereken bir şey var diyerek konuya girdi. Anne beni dışardaki kurtlardan korudun ancak içerdeki kurttan koruyamadın. Dayı dediğimiz Vedat Tarhan bana yıllarca taciz ve tecavüz etti. O an şoka girdim saatlerce oturduğum yerden kalkamadım.
İlerleyen saatlerde oğlumla tekrardan sohbete başladık oğlum, ağlayarak anne çocukluğum, gençliğim, her şeyimi kaybettim. 
Bizde kaldığı yılları hatırlıyorsun. Sünnet olduktan sonra benim cinsel organımı öperek okşayarak bana sarılarak tacizlere başlamıştı. O zamanlar durumun ne olduğunu anlayamamıştım. Yazlığa her geldiklerinde fırsat bulduğu her an beni kenara sıkıştırıp cinsel taciz de bulunuyordu. 
 
İlk tecavüzünü de bizim kendi yazlığımızda yaptı ve arkası kesilmedi diyerek anlattı. Bende oğluma ben senin annenim yanındayım ne yapmak istiyorsan yapalım dedim. 
Oğlum sürekli ağladığı için o an üstüne fazla gitmedim. Bir gün sonra ablaları Derya Gür, Aslı Kaynar ve bana Vedat ile yüzleşmek istediğini ve onu Adalete teslim etmek istediğini söyledi. Bizde hep beraber Edirne’ye gittik. Emre onunla yalnız buluştu ben kendim halledeceğim dedi. 
 
 OH BE ÜSTÜMDEN BÜYÜK BİR YÜK KALKTI KURTULDUM
Yaklaşık bir saat sonra ablası Aslı Kaynar’ı arayarak abla yetişin kurtarın beni dedi. Kızım Derya Gür ve Aslı Kaynar ve ben Emre’yi Edirne de Kemalköy girişinden almaya gittik. Etrafımızda bizden başka kimse ve başka bir araç yoktu. Emre arabaya biner binmez OH BE ÜSTÜMDEN BÜYÜK BİR YÜK KALKTI KURTULDUM dedi. 
 
Bunun akabinde kızlarım ne yaptı sana da yetişin beni kurtarın diye söyledin dediler. Oğlum da kansız arabaya biner binmez taciz etmeye başladı ve o günleri tekrar yaşadım. Ona bir kötülük yapmamak için kendimi çok zor tuttum. Bize ses kaydı aldım artık onu rahatça Adalete teslim edebilirim cezasını çekecek dedi. 
Arkasından ablalarına sizden bir şey isteyeceğim bu olanları ailesinden damadına gidip anlattın onunda çünkü benimle yaşıt oğlu var onunda başına bu tarz bir şey yapmış olabilir dedi. 
 
Ablaları damadı Eşref Altay’ın yanına gidip durumu anlattılar. Sonrasında hep birlikte evimize döndük. Aynı günün akşamı oğlu Tolga Tarhan ve kızı Esra Altay kızım Derya Gür’ün evine gitmişler. Emre anne ablam Nur Aslı Kaynar aradı. Tolga benimle konuşmak istiyormuş bende gidiyorum deyip Derya Gür’ün evine gitti. Emre yaklaşık bir saat sonra geri geldiğinde Tolga’ya babasının bana neler yaptığını anlattım ve ses kaydının bir kısmını dinlettim. Tolga da evet bu babamın sesi yerin dibine girdim benimde bir kız çocuğum var gerekeni yapacağım dedi ve sende istediğini yapabilirsin Emre demiş. 
 
O da benden ses kaydını ısrarla isteyince ablam Nur Aslı Kaynar mutfak kapısının önündeydi. İçeri girip ses kaydını adalete teslim edecek Emre’nin daha fazla üstüne gidemezsin dedi. Oğlum bunun üzerine Avukat Murat Meral’e vekâlet verdi. Savcılığa dilekçeyi sundular. Ancak oğlum her gün anne beni savcılıktan çağırmıyorlar. O adam ellini kolunu sallayarak dışarda geziyor. Hayatına hiç bir şey olmamış gibi devam ediyor. Bunu hazmedemiyorum artık. 
Benim hayatım nasıl düzene girecek diye sürekli ağlıyordu. Bu süreçte oğlum psikolog ve psikiyatristler den gerekli destekleri almaya başlamıştı. 
 
Ancak son 15 gün anne, adalet bana yardımcı olmuyor. Baksana beni hala kimse çağırmıyor ben yeğenlerime nasıl anlatacağım kendimi. Eğer adalet yerini bulmazsa ben hayatıma nasıl devam edeceğim diye soruyordu. Toplum da öğrenildiğinde insanların bana bakış acısı nasıl olacak diyordu. Bende, Emre oğlum bizim içinde güneş doğacak diyerek teselli etmeye çalışıyordum. 29 Nisan 2019 günü evimizin mutfak balkonundan intihar etti. Hala şoktayım ve inanamıyorum. Oğlumun öldüğüne mi yanayım, ağbim dediğim adamın bunları oğluma yaptığına mı yoksa adalet yerini bulsun diye kızlarımın verdiği adalet mücadelesine mi yanayım.
 
--- İstismar eylemi nasıl gerçekleşti ve ne kadar sürdü?
 

İstismar eylemleri Emre sünnet olduğu yıl başlayıp baştan sevmeler ile Emre’ye dokunarak öperek daha sonra ise ilişkiye girerek ve sistematik olarak devam etmiş. Uzun yıllar da sürmüş.

---- Siz Emre’nin başına gelenleri ne zaman ve nasıl öğrendiniz?
Emre askerden ev iznine geldikten hemen bir gün sonra 19 Şubat 2019 günü her zaman kahvaltı edip kahve içerdik. Emre’nin neden erken terhis olduğunu bilmiyordum. Çünkü Eşim ve kızlarım o gün ben anjiyo olduğumdan Emre’nin askeriye de rahatsızlandığını benden gizlemiştiler. Oğlum ile konuşmaya başladık evde kahve içip sohbet ederken öğrendim.
-- Emre Askeriyede sinir krizi geçirmiş. Sinir krizi geçirmesine sebep olan şey neydi? 
 
Abla Derya: Kardeşim 14 Şubat'ta askeriyede bir el şakasına maruz kaldıktan sonra sinir krizi geçirdi. Komutanları Emre'yi Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne kaldırdıktan sonra bize haber verdiler. Biz hastaneye gittiğimizde doktorları bize Emre'nin, tacize uğradığı konusunda bilgimiz olup olmadığını sordu. Biz de bilgimiz olmadığını söyledik. Emre'yi erken terhis ettiler.  
 
--- Anladığım kadarıyla Emre, uzun yıllar bu olayı sizden saklamayı başarmış ve kendi içinde yaşamış. Bu herkesin kaldırabileceği bir yük değil. Bu da şu demek şu demek oluyor. Emre çok güçlü bir yapıya sahipti. Ama en  nihayetinde o da etten kemikten yaratılmış bir insandı. Ve muhakkak huzursuz olduğu, zaman zaman içine kapandığı, konuşmadığı anlar olmuştur. Ve bu durum  size bir şekilde yansımıştır. O belli dönemlerde onunla konuşmaya, canının neden sıtkın olduğunu anlamaya  çalıştınız mı? 
Abla Derya: Emre ile devamlı konuşurduk sohbet ederdik. Huzursuz olduğunu htiğimde okul dönemlerinde sınav kaygısına bağlardı. Başarılı bir çocuktu. Okul ve dershane üniversite sınav stresine bağlardı.
---  Olayı ilk öğrendiğinizde bir anne olarak ne htiniz?
Bunu kelimeler ile anlatmam mümkün değil. Sadece tek bir şey söyleyebilirim o günden itibaren yaşayan bir ölüyüm. Benim yemeğimi yiyip soframda oturan evimde sürekli eşi ile kalan ailemizin bir ferdi ağbim, yeri geldi babam dediğim kişinin yaptıklarını beynim algılamıyor. Oğlum bunları hak etmedi. Bende bir anne olarak oğlumun yaşadıklarını hazmedemiyorum.
 
BENİM ÇOCUKLUĞUMU HAYATIMI MAHVETTİ 
 
----- Bir röportajınızda Emre sürekli yıkanırdı , ‘’Bu pislikten arınamıyorum anne, benim çocukluğumu, hayatımı mahvetti diyordu ‘’ diye bir açıklama yapmıştınız. 
Bu konun üzerinde düşününce akla tek bir soru geliyor. Bir anne olarak nasıl dayandınız? O an en çok ne yapmak isterdiniz?
 

Bir anne olarak o adamı öldürmek, hesabını sormak ve suratına tükürmek istedim. Ancak oğlumu ve diğer çocuklarımı düşünerek bunu yapamadım.

---- Etrafın ne düşündüğünü çocuklarından daha fazla önemseyen aileler ne pahasına olursa olsun olayın üzerini örtüyor. Yıllarca bunun yüzlerce örneğini gördük. Siz bunun tam aksine örnek bir aile olarak evladınızın yanında oldunuz. Ancak Emre’nin yaşaması için yeterli olmadı. Neydi eksik kalan parça Adalet mi?

Eksik olan parça savcılığın 52 gün boyunca Emre’yi çağırıp ifadesini almaması idi. Kızlarım Derya ve Nazlı 30 Nisan 2019 sabahı savcılığa eğer gidip olayın özünü anlatmasaydı maalesef ki hala hiçbir işlem yapılmayacaktı. Emre’nin açmış olduğu dosya belki kapanacaktı. Emre’nin savcılığa vermiş olduğu ses kaydının çözümü bile kızlarımın şikâyeti üzerine 30 Nisan 2019 günü oğlum vefat ettikten sonra yapıldı.

---- Emre size durumu anlattıktan sonra Vedat Tarhan ile yaptığı görüşmeyi kayıt altına alıyor. Ve bu ses kaydıyla Savcılığa suç duyurusunda bulunuyor. Emre’nin elinde somut bir delil olmasına rağmen neden dikkate alınmadı?

Abla Derya: Emre ve bizde bu sorunun cevabını hala ne yazık ki bilmiyoruz. Bunun için Emre’yi dinlemeyen savcı hakkında da suç duyurusunda bulunduk. Umarım bizde ailecek bu sorunun cevabını alırız.

---- Ses kaydı ve bunun gibi önemli delillere rağmen Vedat Tarhan hangi gerekçe ile 8 Ağustosta tahliye edildi. Tahliye kararının olduğu gün duruşma salonunda mıydınız? Neden? 

8 Ağustos 2019 günü 1. duruşmada daimi ikametgâh ve delillerin toplandığı gerekçesi ile tutuksuz yargılanmaya karar verildi. Ben, eşim, kızlarım damatlarım hep birlikte adliye de idik. O günkü avukatımız Süleyman Özen anne dayanamaz dedi. Kızlarımı da eşimi de sanığın oğlu, kızı ve damadı da orda olduğundan Avukat Süleyman Özen ailemi de duruşma salonuna sokmadı. Duruşma salonuna damadım Bülent Kaynar eski avukatımız Süleyman Özen girdi.

Damadımdan öğrendiğim kadar ile duruşma salonunda eski Avukatımız Süleyman Özen’e kızım Derya Gür o gün eline yeni bir delil vermesine rağmen sunmadığını ve Emre’nin hiçbir hakkını savunmadığını öğrendik. Duruşma sonrasında Süleyman Özen ile yaptığımız görüşmede kızlarım tahliye ye itiraz edelim dediklerinde böyle bir hakkımız olmadığını ve sadece Edirne Cumhuriyet Başsavcısının itiraz hakkı olduğunu söyledi ve bunu öğrenince de bir kez daha yıkıldık. 

--- Sonrasın da nasıl bir yol izlediniz?

O günden itibaren araştırmalara başladık. Çünkü oğlum ve bizler sonuna kadar haklıydık. İtiraz hakkımız olduğunu öğrendik. Ardından kızım Derya Gür’e ulaşan Avukat Merve Uçanok ile yolumuza devam ettik. Davamız hakkında bize bilgiler verdi. Bizi yönlendirdi. İtiraz sürecimize kadar Merve Hanım dosya hakkında kapsamlı çalıştı. Eksikleri hataları fark etti ve hukuki işlemleri yapılması ne gerekirse hepsini yapmaya başladı. Merve Uçanok kızlarım Nur Aslı Kaynar ve Derya Gür’e bir itiraz dilekçesi yazıdı ve Merve hanımda Avukat olarak kendi itirazını yaptı. 15 Ağustos 2019 da Edirne 2. Ağır Ceza mahkemesine sundular bunun üzerine itirazlar kabul edildi. Edirne Cumhuriyet Savcısı da tutuksuz yargılanmasına itiraz edip yakalama ve tutuklama kararı çıkartı. 18 Ağustosu 19 Ağustosa bağlayan gece saat 01.00 civarında Çanakkale Emniyeti tarafından yakalanıp tutuklanmıştır. Hukuki işlemlerin hiçbiri yapılmayıp atlansaydı bunların hiç biri olmazdı.

--- Hukuk mücadeleniz hala devam ediyor. 5 Aralık ‘ta basına kapalı yapılan duruşma sonunda: mahkeme heyeti, sanık Vedat Tarhan’ın tutukluluk halinin devamına ve dosyadaki ses kaydının incelenmesine karar vererek duruşmayı 10 Mart 2020 ye ertelendi. Bu defa adaletin yerini bulacağına inanıyor musunuz?

Ne yazık ki Emre’nin almış olduğu ses kaydı, Emre’nin yaşadıklarına tanık olan bizler ve en yakın arkadaşları dava da tanıklık yaptık. 10 Martta artık Adaletin yerini bulmasını ve ben oğlumun sadece acısını yaşamak istiyorum. Adliye koridorlarında mahkeme salonlarında yaşadıklarımızı tekrar tekrar anlatmaktan bir anne olarak kalbim dayanmıyor. Torunumun yaşadıkları ve yaşadıklarımız bir saniye bile aklımdan gitmiyor.

---- Son olarak Emre’nin durumunda olan, tacize uğradıkları halde susan, tehditle susturulan taciz mağdurlarına ve ailelerine ne söylemek istersiniz?

Tacize ve istismara uğrayan hiçbir kimse ne olursa olsun susmasın korkmasınlar. Direk herhangi bir karakola gidip ifade versinler. Gerekirse savcı kapılarında yatsınlar. Tüm anne ve babalara da çocuğunuzun başına böyle bir olay geldiğinde üstünü ört pas etmek yerine çocuğunuzu sarıp sarmalayın. Yanında olun adalete teslim edin ve korkmayın.

RÖPORTAJ : YAZAR FİLİZ BAHÇIVAN

 
Kaynak: Editör:
 
Etiketler: ÖLÜME, GÖTÜREN, İSTİSMAR, , , (, BU, PİSLİKTEN, ARINAMIYORUM, ANNE), ,
Yorumlar
Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
İstanbul
Yağışlı
Güncelleme: 29.01.2020
Bugün
- 11°
Perşembe
- 13°
Cuma
- 10°
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
İstanbul

Güncelleme: 29.01.2020
İmsak
06:44
Sabah
08:12
Öğle
13:22
İkindi
15:57
Akşam
18:22
Yatsı
19:44
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Sivasspor
41
0
2
5
12
19
2
Fenerbahçe
37
0
4
4
11
19
3
İstanbul Başakşehir
36
0
3
6
10
19
4
Trabzonspor
35
0
3
5
10
18
5
Alanyaspor
35
0
4
5
10
19
6
Galatasaray
33
0
4
6
9
19
7
Beşiktaş
30
0
7
3
9
19
8
Göztepe
29
0
6
5
8
19
9
Çaykur Rizespor
24
0
9
3
7
19
10
Gaziantep FK
24
0
7
6
6
19
11
Yeni Malatyaspor
24
0
6
6
6
18
12
Denizlispor
22
0
9
4
6
19
13
Gençlerbirliği
21
0
8
6
5
19
14
Konyaspor
18
0
9
6
4
19
15
Antalyaspor
17
0
10
5
4
19
16
Kasımpaşa
15
0
12
3
4
19
17
MKE Ankaragücü
13
0
10
7
2
19
18
Kayserispor
11
0
12
5
2
19
Arşiv Arama
Haber Yazılımı